Аннотации:
Анотація. Розвиток і зростання черепа після народження виражаються у збільшенні його розмірів, зміні форми і просторових відносин складових частин, формуванні елементів рельєфу і диференціювання кісткових структур. Мозковий і лицевий відділи черепа мають відносно незалежний і різний тип росту. У ссавців, у тому числі і у людини, мозкова коробка, очниця і вушна капсула мають нейтральний тип зростання, який характеризується високою швидкістю у пренатальному і ранньому післяпологовому періодах, але потім швидко згасає. Лицевий скелет росте по соматичного типу, більш рівномірно і тривалий час (до зрілого віку) з прискоренням у пубертатному періоді. Основа черепа займає проміжне положення між склепінням і лицевим черепом, взаємодіючи у процесі росту з тим і іншим.
Краніометричні обстеження здійснювалося згідно керівництва по краніології і включало в себе визначення наступних параметрів мозкового черепа: поздовжній розмір черепа, поперечний розмір черепа, вертикальний розмір черепа, поперечно-поздовжній показник, висотно-поздовжній показник, висотно-широтний показник, обсяг черепа, енцефалочерепний показник.
Ріст черепа відбувається нерівномірно в часі і просторі. Це проявляється в неоднакових швидкостях росту в різних напрямках і в різні вікові періоди. Загальною тенденцією зростання мозкової коробки і лицевого скелета ссавців є зростання переважно в передньо-задньому напрямку; у людини і багатьох тварин у дитячому віці голова ширша і кругла, а обличчя слабо виступає вперед. Abstract. The obtained data related to the morphometric characteristics of the skull structures in human of certain age groups are the indicators of the normal range. They can be used in diagnostic studies in the departments of magnetic resonance and computed tomography. The obtained morphometric data in the study should be included in the program of postnatal magnetic resonance and CT examination of a person for the purpose of enhanced biometry of the brain skull. Morphometric parameters of separate structures of the cerebral part of the brain skull, established by magnetic resonance tomography, are interesting for neurosurgeons when verifying these data, which could be obtained by other less informative methods, as well as during some stereotactic calculations of certain parameters of operative treatment.