Короткий опис(реферат):
Мета дослідження – проаналізувати структурну організацію та морфологічну перебудову функціональних елементів нирок за умов тривалого негативного впливу хлоридів алюмінію та свинцю. Матеріали та методи – експериментальні дослідження проведенні на 120 молодих статевозрілих білих нелінійних щурах-самцях. Тварини були розділені на ІІ групи по 60 особин у кожній. Тварини першої групи були інтактними і виводились з експерименту одночасно з дослідними для визначення контрольних показників. Друга група – дослідна, в якій тваринам впродовж 14 діб вводили внутрішньошлунково на 1% крохмальній суспензії алюмінію хлорид у дозі 200мг/кг та свинцю хлорид 50мг/кг.
На момент завершення досліду проводили світлооптичний та морфометричний аналіз структурних
елементів нирок, який показав наявність дистонії судин, повнокров’я поодиноких вен, вогнищеву гомогенізацію, десквамацію та набряк ендотелію, звуження просвіту судин, вогнищеве скупчення лімфоцитів,
макрофагів і нейтрофілів. Виявлено збільшення товщини кіркової та мозкової речовин, збільшення величини розмірів тілець нефрону, збільшення діаметру проксимального відділу, петлі Генле та помірне збільшення дистального відділу канальців. Візуалізувалося малокрів’я капілярів клубочків, набряк подоцитів, вогнищеве злущення епітелію капсули, явища зернистої, гіаліново-крапельної дистрофію епітелію канальців.
Висновок. Поєднана дія солей алюмінію, свинцю призводить до морфофункціональних та дистрофічних змін тканин нирки, що супроводжувалися явищами стазу та сладжу з різким кровонаповненням та розширенням лімфатичних судин, стромальним та перивазальним набряком, невеликими осередками діапедезних крововиливів.